Kobieta mierząca miarką obwód swoich zatłuszczonych bioder

Lipoliza iniekcyjna – czy zabieg medycyny estetycznej sprawi, że będę szczupła?

Nieważne czy kierują nami światowe standardy piękna, czy po prostu troska o własne zdrowie – chyba każda z nas myślała kiedyś o tym, by pozbyć się zbędnych kilogramów. Chociaż możliwe jest to do osiągnięcia naturalnymi sposobami, to często oczekujemy natychmiastowych efektów, których standardowe odchudzanie nie jest w stanie nam zapewnić. Czy w takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej jak chociażby lipoliza?

Czym właściwie jest lipoliza iniekcyjna?

Tytułowy zabieg jest jedną z najmłodszych nieinwazyjnych metod usuwania tłuszczu, co nie oznacza bynajmniej, że technika ta jest niedopracowana. Lipoliza iniekcyjna polega na wstrzykiwaniu roztworów różnych substancji (najczęściej stosuje się mieszkankę deoksycholatu i fosfatydylocholiny) do zatłuszczonego miejsca, za pomocą strzykawki zakończonej igłą o niewielkiej średnicy. Starsze schematy postępowania obejmowały – podobne do mezoterapii – wielokrotne nakłuwanie skóry, jednak obecnie dąży się ku temu, by wykonywać jak najmniejszą liczbę ukłuć.

Jak to działa?

Istotą lipolizy są wstrzykiwane podczas zabiegu substancje (a zwłaszcza fosfatydylocholina), które niszcząc błony komórkowe komórek tłuszczowych, doprowadzają do uwolnienia trójglicerydów. Związki te transportowane są wraz z krwią do wątroby, gdzie następuje ich rozkład.

Ampułki zawierające roztwory do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej np. lipolizy

Co ważne, lipoliza nie spowoduje, że schudniecie z całego ciała, lecz działa wyłącznie miejscowo!

Dla kogo zabieg jest dobrym pomysłem?

Kobieta odciągająca spodnie po schudnięciu z brzucha
Lipoliza pozwala pozbyć się zalegającego tłuszczu

Lipolizę iniekcyjną poleca się szczególnie osobom, które prowadzą aktywny tryb życia lub są w trakcie odchudzania, ale za nic nie mogą pozbyć się tłuszczu z niektórych obszarów ciała. Najczęściej pacjenci decydują się na usuwanie tkanki tłuszczowej z:

  • pośladków oraz ud;
  • bioder i tzw. „boczków”;
  • podbródka;
  • brzucha, podbrzusza i wzgórka łonowego.

Osoby, które liczą na zgubienie zbędnych kilogramów z całego ciała, nie powinny decydować się na ten zabieg.

Efekty lipolizy iniekcyjnej

Czy ta technika medycyny estetycznej jest skuteczna? Należy wspomnieć, że lipoliza iniekcyjna powinna być powtarzana kilkukrotnie w jednym miejscu, ale czy jest to uzasadnione? Jak najbardziej – potwierdzają to tysiące pacjentów na całym świecie. Już jeden zabieg pozwala pozbyć się około 2 centymetrów w obwodzie np. uda, natomiast w przypadku decyzji o wykonaniu całej ich serii, można już liczyć na utratę około 10 cm!

Podsumowanie

Lipoliza iniekcyjna to bardzo dobry wybór dla osób, które są już na drodze do zdrowej sylwetki, ale potrzebują w tym drobnej pomocy. Zabieg nie zda natomiast egzaminu w przypadku tych, którzy liczą na pozbycie się tłuszczu z całego ciała.