Solarium a mój rodzaj skóry – jak dobrać? [3 typy skóry]

Solaria pojawiły się w latach 80-tych i od tamtego czasu są bardzo popularne. Korzystają z nich zarówno kobiety jak i mężczyźni. I mimo że w ostatnich latach ich popularność nieco straciła, wciąż można odnaleźć sporą rzeszę wielbicieli tego typu opalania. Trzeba jednak wiedzieć, że solarium nie jest dla każdego. Jak to możliwe?

Skórę człowieka możemy podzielić na typy kolorystyczne, z których jedne mają większe warunki do tego, by móc korzystać z solarium, a inne mniejsze. Aby móc korzystać z solarium w sposób zdrowy i przemyślany, powinnyśmy zastanowić się, jaki jest typ naszej cery i stosować się do poniższych rad.

A oto one:

kobieta blondynka jasna cera niebieskie oczyTYP PIERWSZY – skóra celtycka

Ten typ skóry ma największe przeciwwskazania do tego, by poddawać się opalaniu w solarium. Typ celtycki charakteryzuje bardzo jasna, niezwykle wrażliwa skóra, która często upstrzona jest piegami i przebarwieniami. Włosy osoby o tym kolorycie są zazwyczaj jasne lub rude, a oczy szare i niebieskie. Co ciekawe – w tej grupie możemy również umieścić albinosów.

Ze względu na wysokie prawdopodobieństwo poparzeń i chorób skóry – osoby o typie celtyckim nie powinny korzystać z solarium, ani nie powinny opalać się na słońcu.

TYP DRUGI – jasny europejski

Ten typ charakteryzuje się głównie jasną skórą, która również jest całkiem wrażliwa. Osoby o takiej cerze zazwyczaj mają blond lub jasno brązowe włosy i niebieskie oczy. Ich zdolność do opalania się nie jest wysoka. Skóra zazwyczaj staje się po prostu czerwona albo ulega poparzeniom. Przez wzgląd na tak wysoką wrażliwość skóry, powinno się wybierać lampy o jak najniższej mocy i ustawiać czas opalania na dosłownie kilka (5-7) minut.

kobieta w okularach ciemna karnacja

TYP TRZECI – ciemny europejski

Ten typ wiąże się z posiadaniem skóry dość jasnej lub jasnobrązowej. Włosy osób o typie europejskim ciemnym są zazwyczaj brązowe lub utrzymane w odcieniach ciemnego blondu. Osoby o tym typie cery charakteryzują się całkiem dużą odpornością na poparzenia słoneczne, dlatego mogą korzystać z solarium i cieszyć się brązową opalenizną. Warto jednak korzystać z kosmetyków solaryjnych, dzięki którym opalenizna się utrwali.