Zadbaj o swoje oczy – masz je na całe życie

Coraz więcej osób ma wady wzroku i nic nie zapowiada, by w świecie ekranów, smartfonów i komputerów miałoby się to zmienić. Jednak możemy się w tym odnaleźć i dzięki kilku trikom pomóc naszym oczom w codziennym życiu.

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie szkody wyrządzamy swojemu wzrokowi poprzez nasze przyzwyczajenia. Oglądamy dużo telewizji, pracujemy przy komputerze, czytamy książki. I nie ma w tym nic złego. Musimy nauczyć się jednak robić to poprawnie. A więc tak, by jak najmniej męczyć nasze oczy. Jak tego dokonać?

Oto kilka porad:

czytanie ebooka czy czytanie niszczy oczy?

 Czy pozycja czytania/oglądania ma znaczenie?

Oczywiście. Trzeba pamiętać, że dużo może zdziałać zmiana pozycji, w których wykonujemy różne czynności zagrażające naszym oczom. Okazuje się bowiem, że na przykład pozycja leżąca podczas czytania przyczynia się do napięcia gałek ocznych, które w efekcie szybciej się męczą. Jeśli zmienimy nawyk leżenia podczas czytania książki czy oglądania serialu, zauważymy sporą różnicę. Nie jest łatwo przestawić się z trybu leżącego do siedzącego, ale na pewno warto to zrobić.

Również można operować sprzętem i jego ustawieniem. Pracując na przykład przy komputerze, zadbajmy o to, by nie był on zwrócony przodem monitora w kierunku okna czy źródła światła. Przez to bowiem nasza matryca odbija to światło, a my musimy mocniej wysilać wzrok, żeby dojrzeć szczegóły.

 Nie dopuść do wysuszenia gałek ocznych

Jak wiadomo długie siedzenie przed ekranem komputera czy smartfona prowadzi do stopniowego wysuszania się naszych oczu. Warto więc zadbać o to, by były one zawsze nawilżone i niepodrażnione. Udaj się do lekarza i poproś, by polecił Ci dobre krople do oczu lub coraz bardziej popularne sztuczne łzy, których zadaniem jest utrzymać gałkę oczną w odpowiednim nawilżeniu.

kąpiel w mleku z zamkniętymi oczami

Pozwalaj swoim oczom odpocząć

Zamiast kolejny raz po całym dniu pracy oglądać w domu film na laptopie, urządź sobie dłuższą kąpiel, posłuchaj muzyki z zamkniętymi oczami, albo po prostu audiobooka jakiejś książki. Dzięki temu dasz swoim oczom czas na regenerację i wypoczynek, a sam też nie będziesz się nudził.